BASKET LEAGUE 2022-2023 - 04/04/2023 19:00:00 Αναλυση Αγωνα

59 - 96
Τελικό Σκόρ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
1908

Ο Παναθηναϊκός του Χρήστου Σερέλη έδειξε εντυπωσιακή απόδοση απέναντι στον Κολοσσό, κερδίζοντας με 96-59 και φτάνοντας έτσι τις 16 νίκες στο πρωτάθλημα. Αντιθέτως, οι Ροδίτες έχασαν με 10-11 και θα προσπαθήσουν να πετύχουν την καλύτερη δυνατή θέση στο τελευταίο τους παιχνίδι κόντρα στο Λαύριο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τέσσερις πόντους από τον Γιώργο Καλαϊτζάκη και προηγήθηκε με 7-4 στο 4ο λεπτό. Οι πράσινοι βελτίωσαν την απόδοσή τους με τους Μπέικον και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και προηγήθηκαν με 19-10. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατέλαβε απόλυτο έλεγχο του αγώνα με 23-10.

Οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στον εαυτό τους να χαλαρώσει. Με τον Λι Πάρις να σκοράρει τρία διαδοχικά τρίποντα σε λιγότερο από 90", το “τριφύλλι” προηγήθηκε με 20 πόντους στο 32-12. Οι “πράσινοι” με τους Καλαϊτζάκη και Αγραβάνη πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα με 36-12. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου άρχισε να σκοράρει με τρίποντα από τους Ντίξον και Κόφι και μείωσε σε 39-19. Τρεις βολές από τον Αγραβάνη και ένα τρίποντο από τον Μποχωρίδη διαμόρφωσαν το 50-25, με το ημίχρονο να κλείνει στο 52-29.
Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι με ταχύτητα και πειθαρχημένο μπάσκετ. Οι Καλαϊτζάκης, Γουίλιαμς και Παπαγιάννης σκόραραν με την διαφορά να εκτοξεύεται στούς 28 πόντους, με το σκορ να γίνεται 61-33 στο 25ο λεπτό. Το "τριφύλλι" συνέχισε να κυριαρχεί και με 5 συνεχόμενα σκοραρίσματα έφτασε σε διπλάσιο σκορ, 66-33, κάνοντας επιδείξη δύναμης. Η δεκάλεπτη περίοδος για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη έληξε με σκορ 72-40.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός έριξε την ταχύτητα του και ο Κολοσσός μείωσε στο 78-53. Ο Γκριγκόνις, με τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα, αύξησε το σκορ στο 84-53 και με ένα σερί 12-0 από τους "πράσινους", το παιχνίδι έφτασε στο 90-53! Στο τέλος, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό σκορ ήταν 96-59, με το "τριφύλλι" να κερδίζει εύκολα στη Ρόδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-23, 29-52, 40-72, 59-96

Κολοσσός Ρόδου (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντίξον 12 (2/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Χατζηδάκης 5, Κατσίβελης 1 (0/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 4, Σμιθ 4 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μορέιρα 8 (2/6 σουτ), Κόφι 7 (1), Ιορδάνου, Τιγκ 8 (2), Χατζηνικόλας 2

Παναθηναϊκός (Χρήστος Σερέλης): Λι 11 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 6 (8 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπέικον 10 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Π. Καλαϊτζάκης 15 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1), Αγραβάνης 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαμοντούροφ 2, Γκριγκόνις 11 (3/6 τρίποντα), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 5 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)