ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟ PANATHAMOU.GR

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ 3-1: ΦΙΛΙΚΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ ΤΟΥ ΑΛΟΝΣΟ ΜΕ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗ ΤΟΝ ΜΠΑΚΑΣΕΤΑ

Ο Παναθηναϊκός έδειξε σημαντική βελτίωση σε σύγκριση με τις εμφανίσεις του στην Αυστρία και νίκησε με 3-1 την ΑΕΚ Λάρνακας στη Λεωφόρο, στο πρώτο καλοκαιρινό φιλικό του στην Ελλάδα, με τον Μπακασέτα να ξεχωρίζει σημειώνοντας δύο πανέμορφα γκολ.

Μετά από την παραμονή στην Αυστρία για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας, όπου έδωσε τρία φιλικά ματς, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στη βάση του. Στο πρώτο του καλοκαιρινό φιλικό επί ελληνικού εδάφους έδειξε θετικά δείγματα, υποσχόμενος ακόμη καλύτερη συνέχεια. Αντίπαλος ήταν η ΑΕΚ Λάρνακας στη Λεωφόρο, με τους παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο να αποδίδουν εξαιρετικά, παρά τις υψηλές θερμοκρασίες και τη μικρή παρουσία φιλάθλων στις εξέδρες, κατακτώντας μια πειστική νίκη με 3-1. Πρωταγωνιστής ήταν ο Τάσος Μπακασέτας, ο οποίος σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ με άπιαστα σουτ εκτός περιοχής. Το τριφύλλι ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο (με τον Μαξίμοβιτς να κάνει ντεμπούτο μπαίνοντας αλλαγή στο 64') και σφράγισε τη νίκη με ένα υπέροχο σκαφτό πλασέ του Βαγιαννίδη τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη.

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ Λάρνακας 3-1: Φιλική Νίκη για τους Πράσινους του Αλόνσο με Πρωταγωνιστή τον Μπακασέτα_2

• ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν (65’ Ντραγκόφσκι), Βαγιαννίδης, Γέντβαϊ (75’ Κάτρης), Σένκεφελντ (64’ Μαξίμοβιτς), Κώτσιρας (65’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Βιλένα, Μαντσίνι (65’ Μαντσίνι), Μπακασέτας (75’ Πέρεθ), Τζούρισιτς (75’ Αϊτόρ), Γερεμέγεφ

• ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ: Αλομέροβιτς (46' Τούμπας), Σάντσες, Μιλίσεβιτς, Καμπρέρα (56’ Σουάρεθ), Γκαρσία, Λέντες, Ντίμερς, Φαράι (68’ Σάντος), Ενρίκες, Γκιούρσκο (56’ Γκάμα), Σολ (83’ Βασιλείου