ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟ PANATHAMOU.GR

ΠΕΝΤΕ ΤΕΡΜΑΤΑ, ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ, ΕΝΑ ΔΟΚΑΡΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΠΑΟΚ ΜΕ ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ 2-3

1926

Σε ένα αγώνα με έντονο ρυθμό και πολλές συγκινήσεις, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-2 επί του Παναθηναϊκού στην έδρα του, τη Λεωφόρο. Το ματς χαρακτηρίστηκε από τα πολλά γκολ, τις ευκαιρίες και την αποβολή του Παλάσιος λίγο πριν από τη λήξη.

Το βράδυ της 31ης Μαρτίου, το ντέρμπι μεταξύ Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο, έληξε με νίκη του ΠΑΟΚ με σκορ 3-2. Το παιχνίδι είχε τα πάντα: πέντε τέρματα, μια κόκκινη κάρτα, ένα δοκάρι από τους γηπεδούχους στο 52ο λεπτό σε προσπάθεια του Ιωαννίδη που προσέκρουσε στον Παλάσιος, και πολλές φάσεις απο δύο τις ομάδες.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο 2ο λεπτό με τον Ντεσπόντοφ, ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Μπερνάρντ στο 29ο λεπτό, ενώ ο Τόμας έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ στο 37ο λεπτό.

Ο Σβαμπ, στο 89ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1, αφού το πέναλτι είχε καταλογιστεί για χέρι του Παλάσιος μετά από πλασέ του Σαμάτα, οδηγώντας στην αποβολή του Αργεντινού. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Μπερνάρντ στο 93ο λεπτό.