ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟ PANATHAMOU.GR

ΝΙΚΗ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΛΟΣΣΟ ΡΟΔΟΥ ΜΕ ΣΚΟΡ 47-89.

1908

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κερδίσει τον Κολοσσό Ρόδου με σκορ 89-47, παίρνοντας την πρόκριση με "σκούπα" για τα ημιτελικά της Basket League. Παρόλο που ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς "καθαρό" πλέι μέικερ, ο Μάριους Γκριγκόνις σημείωσε 23 πόντους και 5/8 τρίποντα, ενώ ο Κολοσσός Ρόδου δεν ήταν σε καλή κατάσταση και παρουσίασε αρκετές ελλείψεις.

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τον Κολοσσό Ρόδου στο πλαίσιο των προημιτελικών της Basket League χωρίς καθαρό πλέι μέικερ, καθώς ο Πάρις Λι έμεινε εκτός λόγω ενοχλήσεων στον οπίσθιο μηριαίο. Στην αρχή του αγώνα, ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν, αλλά μετά από ένα σερί 22-0 και ένα απίθανο 20λεπτο (2η και 3η περίοδο), όπου σκόραρε 51 πόντους και δέχτηκε μόνο 19, καθάρισε το ματς με σκορ 89-47 και προκρίθηκε με «σκούπα» στα ημιτελικά. Εκεί περιμένει τον νικητή του Περιστερίου-ΑΕΚ. Ο Μάριους Γκριγκόνις ξεχώρισε με 23 πόντους και 5/8 τρίποντα.

Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, που δεν είχε στη διάθεσή του τον Ντουέιν Μπέικον. Ο Γκριγκόνις σημείωσε 23 πόντους και 5/8 τρίποντα, ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν οι Γιώργος Καλαϊτζάκης και Ντέρικ Ουίλιαμς με 11 πόντους, και οι Αρτούρας Γκουντάιτις και Δημήτρης Αγραβάνης με 10 πόντους ο καθένας. Παρά την απουσία του Μπέικον, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πέτυχε συνολικά 89 πόντους και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League.

Ο Κένταλ Σμιθ ήταν ο πρώτος σκόρερ για το Κολοσσό με 14 πόντους, ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος πρόσθεσε άλλους 11 πόντους στο σκορ της ομάδας του.