Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΦΤΑΝΕΙ ΤΙΣ 8 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΝΙΚΕΣ, ΜΕ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΝΤΡΙΚ ΝΑΝ

BASKET LEAGUE 2023-2024 - 26/11/2023 17:15:00 Αναλυση Αγωνα

78 - 81
Τελικό Σκόρ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
1908

Ο Παναθηναϊκός, με μια απόδοση που δεν εντυπωσίασε, κατάφερε να επικρατήσει με 81-78 επί του Κολοσσού στη Ρόδο, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του στη Stoiximan Basket League με 8 νίκες σε 8 αγώνες. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού φάνηκαν να χαλαρώνουν μετά το ημίχρονο, επιτρέποντας στον Κολοσσό να μειώσει τη διαφορά στο τέλος του αγώνα, αν και η νίκη τους δεν κινδύνευσε ποτέ. Κορυφαίος για άλλη μια φορά ήταν ο Κέντρικ Ναν με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 μπλοκ και 2 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε στην Καλλιθέα της Ρόδου την Κυριακή (26/11), συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του στη Stoiximan Basket League με το εντυπωσιακό 8/8. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, παρά το γεγονός ότι έδειξε να χαλαρώνει μετά το ημίχρονο, κατάφερε να επιβληθεί του Κολοσσού με σκορ 81-78, διατηρώντας την πρωτοπορία της στη βαθμολογία.

Αν και ο Κολοσσός κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο τέλος του αγώνα, δεν κινδύνευσε πραγματικά η νίκη του Παναθηναϊκού, που είχε προηγηθεί με διαφορά 10 πόντων λίγο πριν τη λήξη. Κορυφαίος των "πράσινων" ήταν ο Κέντρικ Ναν, που σημείωσε 15 πόντους, είχε 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Λούκα Μπραϊκοβιτς ξεχώρισε με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Ιωσήφ Κολοβέρος πρόσθεσε 14 πόντους και ο Κωστής Γόντικας κατέγραψε 10 ριμπάουντ.