EUROLEAGUE 2023-2024 - 30/11/2023 21:45:00 Αναλυση Αγωνα

92 - 87
Τελικό Σκόρ (Παράταση)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
1908

Στο Βελιγράδι, ο Παναθηναϊκός απώλεσε την ευκαιρία για νίκη, υποχωρώντας στην παράταση με τελικό σκορ 92-87 υπέρ της Παρτίζαν.

Ο Παναθηναϊκός, αν και προηγούνταν με διαφορά 10 πόντων στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας στο Βελιγράδι, έχασε το προβάδισμα από την Παρτίζαν, η οποία κατάφερε να επανέλθει στον αγώνα και να τον οδηγήσει στην παράταση.

Κατά τη διάρκεια της παράτασης, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν εξάντλησε τις δυνάμεις της, ενώ η Παρτίζαν εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα της έδρας, κερδίζοντας με 92-87.

Από την πλευρά του Παναθηναϊκού, ο Κέντρικ Ναν σημείωσε 19 πόντους με 7 επιτυχημένες προσπάθειες από 16, ενώ ο Τζέριαν Γκραντ πρόσθεσε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Επίσης, ο Ντίνος Μήτογλου έφτασε τους 13 πόντους με 7 ριμπάουντ σε 41 λεπτά παιχνιδιού.

Για την Παρτίζαν, ο Ζακ ΛεΝτέι ήταν αυτός που δημιούργησε δυσκολίες για τους Πράσινους, καταγράφοντας 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Πι Τζέι Ντοζίερ πέτυχε 13 πόντους, μαζί με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.