ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 76-71: Ο ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΣΤΗ ΝΙΚΗ ΚΑΙ Η ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ GAME 5

BASKET LEAGUE 2022-2023 - 27/05/2023 19:15:00 Αναλυση Αγωνα

76 - 71
Τελικό Σκόρ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
1908

Μια ακόμα σημαντική νίκη πέτυχε το Περιστέρι bwin εναντίον του Παναθηναϊκού, καθώς επικράτησε με 76-71 στον τέταρτο ημιτελικό αγώνα και στέλνει τη σειρά στο Game 5. Οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν την τελική απόφαση στο ΟΑΚΑ στις 30 Μαΐου, στις 19:15.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κερδίζει για τρίτη φορά τον Παναθηναϊκό σε εντός έδρας αναμετρήσεις (μία στην κανονική περίοδο, δύο στα ημιτελικά των playoffs), ενώ όπως και πέρυσι, φέτος ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να παίξει ένα Game 5 για να διεκδικήσει την πρόκριση στους τελικούς της Basket League. Πέρυσι ήταν η Λάρισα που προκάλεσε δυσκολίες στους πράσινους, ενώ φέτος είναι η ομάδα των δυτικών προαστίων.

Περιστέρι bwin - Παναθηναϊκός 76-71: Ο Φρανσίσκο οδήγησε την ομάδα του στη νίκη και η ημιτελική σειρά πάει στο Game 5_2

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Ο Παναθηναϊκός, με κύριο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παπαγιάννη, ξεκίνησε θετικά στο παιχνίδι και κατάφερε να φτάσει σε προβάδισμα +6 (7-13) μετά από περίπου 6 λεπτά αγώνα. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο και μέσα στα επόμενα δύο λεπτά, το Περιστέρι σημείωσε μια σερί προσπάθεια 9-0, ανατρέποντας το σκορ σε 16-13 (8') και τελικά ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 21-15 (10').

Με το μομέντουμ στο πλευρό τους, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη δεν χρειάστηκε πολύ για να δημιουργήσουν διψήφιο προβάδισμα (27-17, 14'). Το προβάδισμα αυξήθηκε ακόμα περισσότερο, φτάνοντας τους 16 πόντους (39-23, 16'), με τον Παναθηναϊκό να αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα στην επίθεσή του. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων (41-28), έχοντας τους Φρανσίσκο με 14 πόντους και Ραντάνοβ με 11 πόντους ως ηγέτες, ενώ οι πράσινοι είχαν μόλις 5/16 εύστοχα δίποντα και 2/14 εύστοχα τρίποντα.

Ο Αλέκσα Ραντάνοβ ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με 4 πόντους, δίνοντας ανάσα στην ομάδα του (63-55, 31'30"). Λίγο αργότερα, οι Μίρο Μπίλαν και Σιλβέν Φρανσίσκο αυξήσανε ξανά το προβάδισμα στους 10 πόντους (67-57, 34'19"). Με τρεις βολές από τον Ματέους Πονίτκα και ένα καλάθι του Μάριους Γκριγκόνις, η διαφορά μειώθηκε σε 67-62 στο 36'. Ο Μπίλαν πέτυχε ένα καλάθι και ο Πονίτκα συνέχισε με δύο βολές για το 69-65 με 2'12" να απομένουν. Ο Γκριγκόνις έφερε το ματς σε ισοπαλία (69-67) με 1'32" στο χρονόμετρο, αλλά ο Φρανσίσκο ήταν έτοιμος να δώσει τη λύση με ένα τρίποντο για το 72-67 (38'46"). Γκριγκόνις και Μπίλαν πρόσθεσαν από μία βολή (74-68, 39'33"). Ο Πάρις Λι πέτυχε ένα τρίποντο για το 71-71 με 17" πριν από το τέλος, αλλά ο Μάρκους Ντένμον πήρε φάουλ και ολοκλήρωσε την αποστολή με το 76-71.