ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΗΣ ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΕ 86-76: Ο ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΞΕΧΩΡΙΣΕ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ

EUROLEAGUE 2022-2023 - 28/03/2023 20:30:00 Αναλυση Αγωνα

86 - 76
Τελικό Σκόρ
ΜΠΑΓΕΡΝ
1946

Ο Γιώργος Παπαγιάννης και ο Πάρις Λι ήταν οι κύριοι πρωταγωνιστές για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει εύκολα σε ένα αγώνα της EuroLeague μετά από καιρό, απέναντι στη Μπάγερν.

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στην Basket League, ο Παναθηναϊκός άλλαξε εικόνα στον αγώνα με την Μπάγερν στην EuroLeague. Παρουσίασε σπουδαία άμυνα και κέρδισε με άνεση με 86-76, ενισχύοντας την ψυχολογία της ομάδας ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ, παρουσιάζοντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του φέτος. Επίσης, ο Πάρις Λι με 10 πόντους, 11 ασίστ και 3 λάθη, καθώς και η μπόλικη ενέργεια και όρεξη των παικτών, συνέβαλλαν στη νίκη της ομάδας. Παρά την τρίτη συνεχόμενη ήττα του Παναθηναϊκού στη Basket League από την ΑΕΚ, οι πράσινοι παρουσίασαν μια εντελώς διαφορετική εικόνα στο επόμενο ματς. Βελτιωμένοι σημαντικά, έπαιξαν άριστη άμυνα και κατάφεραν να επικρατήσουν της Μπάγερν με 86-76. Η εμφάνισή τους βελτίωσε σημαντικά την ψυχολογία τους προετοιμάζοντας τους για το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ την Παρασκευή 31 Μαρτίου.

Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπάγερν με 86-76: Ο Παπαγιάννης ξεχώρισε στο γήπεδο_2

O MVP

Ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη μπορεί να αποδοθεί τόσο στον Πάρις Λι όσο και στον Γιώργο Παπαγιάννη, οι οποίοι κράτησαν στην ομάδα τους τον Παναθηναϊκό σε μεγάλο μέρος του αγώνα. Ένα βήμα πιο μπροστά ήταν ο αρχηγός της ομάδας, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους με 7/7 σουτ δίποντου και 3/3 σουτ τριπόντου, συν 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος, καθώς και 3 μπλοκ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά στην επίθεση, αλλά δυσκολεύτηκε στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να εκμεταλλευτεί την εξαιρετική απόδοση του Γιώργου Παπαγιάννη, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους με 4/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Στο 7ο λεπτό, η Μπάγερν Μονάχου πήρε το προβάδισμα και κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο Πολ Τσίπσερ σημείωσε ένα τρίποντο στο τέλος του χρόνου.

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη ανέκαμψαν και επέτρεψαν μόνο ένα εντός παιδιάς καλάθι της Μπάγερν μέχρι το 15ο λεπτό. Έτσι, κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα στο 35-30 στο 14ο λεπτό και να το διατηρήσουν μέχρι την ανάπαυλα. Η κυριαρχία τους κοντά στο καλάθι της αντίπαλης ομάδας τους επέτρεψε να φτάσουν στη διαφορά των +10 (43-33 στο 18ο λεπτό) πριν το πρώτο μέρος ολοκληρωθεί με τους γηπεδούχους στο +5 (48-43), χάρη στο σουτ τριών πόντων του Πάρις Λι. Πριν καν η Μπάγερν Μονάχου προσπαθήσει να αντιδράσει, ο Ματ Τόμας διέκοψε την προσπάθειά της. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, ο νέος παίκτης στη θέση του γκαρντ έδωσε το σημάδι για την αύξηση του σκορ στο +13 (56-43 στο 23'), βάζοντας το νερό στο αυλάκι. Επιπλέον, ο Πάρις Λι διαχειριζόταν με τέτοια ακρίβεια τις κατοχές (10 ασίστ για 1 λάθος στο 30'), που η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν ικανή να ελέγχει εύκολα την κατάσταση. Το +17 (71-54) στο τέλος του 30ού λεπτού έδειχνε την πραγματικότητα, ιδίως από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν 14/22 ευστοχία στα δίποντα και 10/18 στα τρίποντα, ενώ κατέγραφαν 18 ασίστ έναντι 8 λαθών.

Ο Αντρέας Ομπστ με τα τρίποντά του διέκοψε την επίθεση της Μπάγερν Μονάχου και έδωσε μια μικρή ανάσα στους φιλοξενούμενους, καθώς προηγήθηκαν με 74-67 στο 35'. Ωστόσο, ο Γιώργος Παπαγιάννης ανέλαβε την πρωταγωνιστική επίθεση και αναστάτωσε τους αντιπάλους. Με συνεχόμενα καλάθια, διατήρησε το προβάδισμα του Παναθηναϊκού και τους οδήγησε στη νίκη με 74-67, μόλις τρεις ημέρες πριν από τον αγώνα με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χόρντοβ - Περούγκα - Πέτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 10 (0/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 11 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 24 (10/10 σουτ, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 5 (1/4 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Τόμας 12 (3/5 τρίποντα), Μπέικον 4 (1/4 σουτ, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (1), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 5.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ - Μπαμπ 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γουόλντεν 8 (2), Σίλι 9 (0/4 τρίποντα), Γκιφάι 7 (3 ριμπάουντ), Μπόνγκα 5 (1), Λούτσιτς 6 (6 ριμπάουντ), Ομπστ 12 (4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Τσίπσερ 3 (1), Βίμπεργκ 3 (1), Γκιλέσπι, Τσίταμ 11 (7 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/30 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 15/25 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 14/27 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 15/16 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 17 λάθη, 1 μπλοκ.